Pokud si představíme některou z firem, jak to v ní funguje? Tato například nakoupí za své peníze materiál, na rovněž za své peníze nakoupených strojích z něj něco vyrobí, a to něco se pak musí se ziskem prodat, aby se pokryly provozní náklady, vyplatily mzdy zaměstnancům, odvedly daně a další odvody a nakoupil další materiál, ze kterého se zase něco vyrobí, aby se to popsané mohlo opakovat. A je pochopitelně výhodou, když se vydělá víc, než je potřeba, když peníze zbývají a mohou třeba posloužit na investice nebo jako rezerva na horší časy.
Ale někdy se nevydělá tolik, kolik se do práce a provozu firmy vložilo, a pak se podnik ocitá v mínusu. A když nemá žádné rezervy, je zralý na zavření. Protože nemůže bez dostatečného financování normálně fungovat. Jenže by bylo často škoda, kdyby se měla nějaká firma zrušit jenom kvůli dočasným potížím. Někdy se skutečně nevydělá dost jenom ojediněle, a když je jasné, že to zase bude lepší, je rozumnější vzít si půjčku a s tou dočasně panující obtíže zvládnout. A tak to podnikatelé často řeší vzetím si hypotéky bez registru Hypotéka bez registru.
Jistě, nemusí to být ten jediný druh půjčky, kterou si soukromníci berou, existují i jiné nabídky, ale nebankovní hypotéky jsou pro problematické podnikatele přece jenom nejdokonalejší. Protože se za ně ručí nemovitým majetkem. A tím pádem odpadá riziko, že by podnikatelé v tíživé situaci půjčku nedostali. S nemovitou zárukou je splacení půjčky jistější, než dejme tomu se slušnými příjmy a čistými registry dlužníků, a tak se nedělají u nebankovních hypoték drahoty. A na své si přijde každý, kdo tu podnikatelskou půjčku potřebuje. Kdekdo ji dostane, a to navíc i za podmínek nastavených tak, aby bylo splácení zvládnutelné.
A tak podnikatelé seženou peníze i v té největší tísni. A mohou vyřešit potíže, jež na ně někdy zkrátka nechtěně dolehnou.